آزمایشگاه آندرولوژی

 

گروه آندرولوژی پژوهشکده زیست‌فناوری پژوهشگاه رویان در سال 1383 شروع به فعالیت نمود. این گروه با استفاده از مدیران پر‌تلاش و دوراندیش و پژوهشگران خلاق و پر‌انرژی به‌صورت مدون و برنامه‌ریزی شده، تحقیقات پایدار و ارزشمندی را در زمینه ناباروری مردان با همکاری مرکز باروری و ناباروری اصفهان انجام داده و يا در حال انجام است که نتیجه این تحقیقات در درمان برخی مشکلات ناباروری مردان و روش­های کمک‌ باروری بسیار موثر بوده و بیماران از بسیاری از مزایای آن استفاده كرده‌اند. استفاده هم زمان از نتایج تحقیقات در بخش کلینیکی و درمانی، باعث شده است که این مجموعه به عنوان یک مجموعه برجسته در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر شناخته شود و بسیاری از پزشکان و محققان از نتایج به‌دست آمده در مرحله درمان استفاده کنند.

 

فعالیت عمده گروه

تولید علم و کاربرد آن، یکی از دغدغه‌های اصلی پژوهشگران این حوزه بوده است. در این گروه نیز تولید علم و تکنولوژی و سپس کاربرد آن­ها در بخش‌های دیگر، به‌خصوص بخش کلینیکی و درمانی یکی از اهداف اصلی مجموعه است. اما براي تولید علم، ابتدا باید تحقیقات بسیار پایدار و برنامه‌ریزی شده را انجام داد و در بحث‌ها و نظریه‌های تخصصی این زمینه احاطه کامل داشت. یکی از موفقیت‌های این گروه انجام تحقیقات بسیار ارزشمند و مدون در قسمت پایه است که قطعا نتایج کاربردی به‌دست ‌آمده در حال حاضر و آینده مدیون این تلاش‌های بی‌وقفه در زمینه پایه‌ای بوده است. فعالیت‌های کلی این گروه به دو قسمت فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی تقسیم بندی می‌شوند.

 

 • فعالیت‌های آموزشی

بحث آموزش و انتقال تجربیات به دانش­آموختگان جدید و به‌کارگیری پتانسیل علمی آن­ها در اجرای طرح‌ها و فراهم كردن بستر علمی براي ایجاد ایده‌های خلاقانه همیشه یکی از فعالیت‌های اصلی این مجموعه بوده که به نظر می‌رسد این گروه با استفاده از مدیران و مسئولان دلسوز توانسته است به خوبی از عهده این رسالت مهم برآید. این گروه با دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه‌های علوم پایه و پزشکی، دانشگاه‌‌های پیام نور و دانشگاه‌های آزاد در کل کشور به‌صورت مستقیم و با برخی از دانشگاه‌ها به صورت غیر‌مستقیم در انجام طرح‌های علمی و آموزشی در ارتباط بوده است. همچنین به پایان رساندن بیش از 60 پایان‌نامه دانشجویی و حدود 20 پایان‌نامه در حال انجام نشان از فعالیت پیگیر این گروه در زمینه تولید علم و آموزش و پژوهش دارد. جهت انجام پایان‌نامه‌های دانشجویی پس از انجام مشاوره علمی توسط مسئول گروه و توجیه علمی طرح و انجام مراحل اداری جهت تصویب پروپوزال طرح، دانشجویان در محدوده فعالیت علمی خود به‌طور کامل جهت انجام فعالیت‌های عملی مانند تکنیک‌های رنگ‌آمیزی سلولی، روش‌های ایمنو فلورسنت، کار با دستگاه‌ها و میکروسکوپ­های مربوطه و انجام تست‌های مرتبط با پایان‌نامه را آموزش مي‌بينند و سپس هم‌زمان با فراگیری این آموزش‌ها می‌توانند این تکنیک‌ها را انجام دهند و نتایج حاصل را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

همچنین دانشجو در طول مدت گذراندن دوره طرح خود، با روش نوشتن مقاله به زبان انگلیسی نیز تا حدی آشنایی پیدا مي‌كند که همین امر راه را برای نوشتن مقالات بعدی توسط دانشجو و ارتباط با دانشمندان و پژوهشگران ديگر كشورها هموار می‌سازد. به‌علاوه آموزش روش‌های آماری پیشرفته با نرم‌افزا‌ر‌های آماری نیز باعث ارائه نتایج طرح به‌صورت علمی و نتیجه‌گیری‌های دقیق می‌شود که دانش‌پژوه را در این زمینه خبره می‌کند. برگزاری منظم نشست‌های هفتگی که در آن آخرین مقالات منتشر شده مرتبط با مباحث گروه ارائه می‌شود نیز روند فعالیت‌های گروه را برای انجام برنامه‌های به روز علمی غنی می‌سازد.

از دیگر فعالیت‌های آموزشی در این گروه می توان به برگزاری سه دوره کارگاه‌های آموزشی در رابطه با تست‌های عملکردی اسپرم جهت بررسی پتانسیل باروری مردان، دو دوره آموزش روش­های نوین جداسازی اسپرم و سه دوره آموزش آنالیز اسپرموگرام اشاره كرد که در این کارگاه‌ها، علاوه بر معرفی روش­های مختلف، کاربرد این تست­ها و روش­ها در کلینیک و درمان به کارآموزان آموزش کامل داده می شود و در انتها به کارآموزان مدرک کارآموزی ارائه می گردد.

از دیگر فعالیت‌های آموزشی در این گروه تالیف کتاب‌های جامع در رابطه با فعالیت‌های تخصصی گروه است. کتاب‌هایی تحت عنوان «اسپرم» و «بررسي مايع مني بر اساس استانداردهاي سازمان بهداشت جهانی 2010» کمک شایانی به دانشجویان و متخصصان در زمینه آندرولوژی و علوم آزمایشگاهی کرده است. همچنین تالیف کتابچه‌های «آنچه زوجین در رابطه با اسپرموگرام باید بدانند»، «لقاح آزمایشگاهی» و «تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک» نیز به جامعه ناباروران کشور، افراد مراجعه‌کننده به مراکز باروری و ناباروری و همچنین افراد علاقه‌مند به اطلاعات در این زمینه کمک شایانی داشته است. در سال 1394 نیز کتابی تحت عنوان "بیولوژی تولید مثل از دیدگاه سلولی و مولکولی" به چاپ رسیده است که مورد توجه بیشتر اساتید و پژوهشگران فعال در این زمینه قرار گرفت. در سال 1396 نیز کتاب "واریکوسل و ناباروری از دیدگاه سلولی و مولکولی" به چاپ رسیده است. علاوه بر فعالیت چاپ کتاب های ملی در داخل کشور، از طرف محققان نامی در زمینه آندرولوژی درخواست نوشتن برخی از فصول 4 کتاب بین المللی را داشته که به چاپ رسیده است.

 

 • فعالیت‌های پژوهشی

فعالیت‌های پژوهشی انجام شده در این گروه را می‌توان به دو دسته فعالیت‌های پژوهشی پایه‌ای و فعالیت‌های پژوهشی کاربردی تقسیم‌بندی كرد که در ادامه، هر‌کدام به‌صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

- فعالیت‌های پژوهشی پایه‌ای: به دلیل ضرورت و اهمیت این بخش از مطالعات در شناخت و عوامل موثر بر ایجاد ناباروری و افزایش شانس فرزند‌دار شدن در هنگام استفاده از تکنیک‌های کمک‌باروری، این گروه مطالعات پایه‌ای بسیار قوی و برنامه‌ریزی شده‌ای را در این سطح انجام داده است.

-فعالیت‌های پژوهشی کاربردی: استفاده از تحقیقات پایه‌ای زمانی ارزشمند و کارا خواهد بود که بتوان از نتایج آن در بخش‌های دیگر درمانی استفاده كرد. در این گروه نیز مطالعات پایه‌ای انجام شده راه را برای انجام پژوهش‌های درمانی هموار و امید بسیاری را در افزایش شانس بیماران جهت درمان ناباروریشان ایجاد كرده است.

فعالیت‌های پژوهشی پایه‌ای و کاربردی را می‌توان به فعالیت‌های زیر تقسیم‌بندی كرد:

 • مطالعات در زمینه تست‌های عملکردی در ارزیابی ساختار اسپرم
 • پژوهش‌های کاربردی در زمینه تست‌های عملکردی در ارزیابی ساختار اسپرم
 • مطالعات پایه‌ای در زمینه عوامل پاتولوژیک در ایجاد ناباروری مردان مانند واریکوسل
 • پژوهش‌های کاربردی در زمینه عوامل پاتولوژیک در ایجاد ناباروری مردان مانند واریکوسل و نتایج درمان
 • مطالعات در زمینه بررسی پتانسیل لقاح بیماران کاندیدای ICSI و دلایل ایجاد عدم لقاح در برخی بیماران
 • پژوهش‌های کاربردی در زمینه فعال‌سازی مصنوعی تخمک در بیماران با عدم موفقیت در لقاح پس از ICSI
 • مطالعات پایه‌ای در زمینه روش‌های نوین انتخاب اسپرم برای استفاده در تکنیک ICSI
 • پژوهش‌های کاربردی در زمینه روش‌های نوین انتخاب اسپرم و نتایج بالینی آن در طی تکنیک ICSI
 • مطالعات پایه‌ای در رابطه با روش‌های فریز و ذوب اسپرم و افزایش کارایی این روش‌ها با افزایش کارایی محیط‌های فریز
 • مطالعات پایه‌ای در رابطه با درمان آنتی اکسیدانتی در مدل حیوانی نر نابارور و تاثیر آن بر روی فرایند اسپرماتوژنز در دو سطح سلولی و مولکولی